> fotozápisník > archiv 2008/04
FOTOZÁPISNÍK - archiv (2008/04)30. listopadu 2008 - Důstojné zakončení letošní sezóny - poslední den roku u nás v terénu.
Dnes se loučím s ornitologickou sezónou v ČR. Ve čtvrtek jedu do Prahy, odkud v pátek ráno odlétám do Buenos Aires. Do terénu se tedy doma podívám zase až po návratu 13. ledna 2009. Říkal jsem si, že by bylo příjemné tuto sezónu zakončit nějak důstojně a opravdu se mi to povedlo.
Z Brna vyjíždím opět za tmy, abych stihnul rozlet hus z nádrží. Venku fouká pěkně ostrý vítr. Volant se mi snaží při jeho nárazech vysmeknout z rukou. Když zastavuji na hrázi a zkouším otevřít dveře auta, tak mi to skoro nejde. Vítr se do nich opírá obrovskou silou. Venku mě pak ani nenechá obléct a snaží se mi vyrvat bundu. Cloumá se mnou a já se pokouším alespoň trochu udržet kmitající obraz v dalekohledu. Je ještě šero, ale nad Pálavou už od slunce červenají břicha těžkým mrakům. Přijíždí další auto, další tři ornitologové se pokoušejí ustát nápory vichru. Otevírám kufr auta, který je v závětří, sedám si do něj a takto chráněn koukám k severu kudy se rozlétají husy. Dnes směřují na západ. Netuším, jak to vypadá nad Věstonickou Zdrží, ale západním směrem postupně opouští nádrže asi 6.000 hus (poměr polních a běločelých je zhruba 1:1, hus velkých je také několik desítek). Rozlet začal asi v 7:10, o 35 minut později se do okolí vydávají volavky bílé (74 ex.) nocující na jednom z ostrůvků.
Mrknu do Soutěsky a přes Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se přesouvám k hrázi mezi Mušovskou Zdrží a Dyjí. V závětří jsou na hladině nádrže desítky kachen a na Dyji pak stovky. V cípu nádrže u Brodu loví tři potáplice severní. Pak projíždím pole v okolí Drnholce. Na posečené kukuřici se zdržují husy. Celkem jich nalézám asi čtyři tisícovky. Jednu část zvedá prolétající orel mořský, jinou střelba myslivců. Početné hejno se shromažďuje nedaleko Dyje před Drnholcem. Sice se už chci vracet domů, ale nedá mi to. Zajíždím tam a k husám se přibližuji dost blízko. Musím ještě přelézt vodní kanál, do kterého skáče nic netušící Emil, který jeho zelenou hladinu zarostlou okřehkem považuje za pevnou zem. Husy mám za suchou trávou, ale nechci víc vylézat, protože bych je určitě zvednul. Krčím se za travou a přejíždím ty nejbližší. Již po několika minutách nalézám dospělou husu malou s výrazným žlutým lemem kolem oka a bílou skvrnou protáhlou od zobáku až na temeno. Ztrácím ji a zase nalézám a mezi tím nacházím bernešku tmavou! Celý den jsem měl pocit, že bych mohl vidět něco zajímavého, ale s postupujícím časem a neutichajícím vichrem jsem se s touto představou pomalu loučil. A teď to náhle přišlo. Dva skvělé druhy během několika okamžiků. Nejspíš jde o dospělého ptáka ssp bernicla.
Mokrý Emil se třese zimou a tak to nechci protahovat. Zkouším jen cvaknout pár obrázků mobilem přes stativák. Jen tak naslepo, abych zbytečnými pohyby husy nevyplašil. Pak cvaknu ještě ty nejbližší, abych se na fotky doma podíval a balím to. Dokumentace se bohužel nezdařila, ale cestou domů se cítím velice povzneseně. Jak by taky ne. Letošní sezónu jsem u nás zakončil novým druhem do birdlistu.
Východ slunce nad Pálavou.

Východ slunce nad Pálavou má sice nádherné barvy, ale doprovází jej velice silný vítr znesnadňující pozorování.

19. listopadu 2008 - Ranní rozlet hus z Novomlýnských nádrží a rodinka jeřábů popelavých.
Ještě za tmy a ranního deště jedu k Novomlýnským nádržím, abych zastihnul rozlet hus z nocoviště. První husy odlétají v 7:10. Jen asi 570 ex. směřuje k Z a SZ, kde na ně čekají myslivci postávající podél lagun u Mušovské Zdrže. Dalších asi 3.600 ex. míří zhruba k východu a když v 7:50 stanoviště na hrázi opouštím, tak na vodě zůstává ještě asi 1.200 ex. Na zdržích je tedy asi 5.500 nebo 6.000 hus. Nejblíže hrázi se drží husy velké, kterých tu může odhadem být 200-300.
Další zastávkou je Novoveský rybník, který je vypuštěný a probíhá na něm výlov. Východní cíp jeho bahnitého dna je obsazen čejkami (180 ex.), racky chechtavými (min. 400 ex.) a z bahňáků tu hledají potravu kolihy velké (10 ex.) a dva jespáci bojovní. Vrkoč, který je také stále ještě vypuštěný, je tentokrát prázdný. Všichni ptáci z okolí přelétli k atraktivnějšímu Novoveskému.
Poslední zastávka je u hráze Starého rybníka. Hned po příjezdu zaznamenávám trojici jeřábů popelavých letících kolem SV cípu rybníka směrem k severu. Ptáky pak nalézám na poli SV od Velkého Dvora u Pohořelic, kde dělám fotodokumentaci. Jde o rodinku s jedním mládětem.
Jeřábi popelaví (Grus grus).

Rodinka jeřábů popelavých na poli u Velkého Dvora u Pohořelic. V pozadí je silnice z Brna na Mikulov.

16. listopadu 2008 - Odpolední Tovačov.
Výjimečně dnes přijíždím k Tovačovu až po poledni. Obloha je zatažená a celý den panuje šero. Začínám u Troubek. Fouká studený SZ vítr a hladinu pokrývají tečky kachen divokých (1.600 ex.). Krom několika jiných druhů (lžičák pestý - 2 ex., hvízdák eurasijský - M) je tu také jeden turpan hnědý. Jezera u Annína jsou obsazena rybáři. Ve větším množství tu plavou lysky černé (130 ex.) a roháči (14 ex.).
To zajímavější přichází až na Hradeckém rybníku. Krom horní levé části je celý rybník vypuštěný. U Křenovského hlídá na topolu dospělý orel mořský. Čtveřice nenápadných kachních siluet na pravé dolní části Hradeckého patří husicím rezavým. Zkouším dokumentační foto. Jsou ostražité a pohybují se uprostřed bahnitého dna. Horním částem Hradeckého dominují racci. S ubývajícím světlem se sem slétají další a další k nocování. Na bahně hledají potravu také 4 kolihy velké a nade mnou přeletují dvě hejna hus polních a běločelých (46 ex.). Když odcházím, tak plave na vodě dobře 2.000 racků. Čtvrtina z nich jsou racci bouřní. Racků bělohlavých je tu asi 120 a na topolech podél Mlýnského náhona hřaduje stejný počet šedivek. Světla ubývá, šeří se už po čtvrté odpolední. Domů se vracím za tmy.
Husice rezavé (Tadorna ferruginea).

Čtveřice husic rezavých na spodní pravé části Hradeckého rybníka za šera panujícího celé odpoledne.

14. listopadu 2008 - Potáplice severní na Brněnské přehradě.
Když končím v práci, tak ještě svítí slunce. O něco později, když se chystáme s dvojčaty na procházku, tak už je zase zataženo. Zvažujeme, jestli vůbec někam vyrazit. Ale proč ne? Jedeme mrknout k přehradě. Na poslední chvíli ještě bereme Pepíkův binokulár. Parkujeme u přístaviště a jdeme se projít podél břehu směrem k Rakovci. Hladina je snížená a okolní břehy, tráva i stromy na sobě mají bílý poprašek po vápnění. K Rakovci se slétají racci chechtaví - nejspíš tu nocují. Až v dálce u Sokolského koupaliště jsou vidět menší hejna kachen. Když se ale podrobně podívám, připadá mi, že tam vidím také potáplici. To už si kluci umazali od bláta co mohli a my se vracíme zpět. Znovu kontrolujeme hladinu. Tentokrát pozoruji už potáplice tři. Jsou sice velice daleko, ale hlavní znaky jdou rozeznat i při osminásobném zvětšení Eschenbacha. Mít tak sebou stativák, to by bylo jiný kafe. Nedá mi to a objíždíme kus přehrady. Před Sokolákem nechávám auto a jdu se mrknout k vodě. První, čeho si všimnu, je trojice samců morčáka velkého. Paráda, ale tohle jsem přece od Rakovce neviděl. Hledám dál .... a mám je. Jednu, druhou, třetí, v jednom okamžiku hned pět potáplic severních, které střídavě mizí pod hladinou. Krása, tohle jsem od "pryglu" skutečně nečekal. Jdu vystřídat Pepeho u kluků, aby se taky mohla mrknout. Spokojeni se pak vracíme po čtvrté odpolední domů. Dny jsou už krátké, šeří se.
Brněnská přehrada.

Na upuštěné Brněnské přehradě v minulých dnech proběhlo vápnění - boj proti sinicím, které tu v létě kralují..

8.- 9. listopadu 2008 - Dvakrát krátce pod Pálavou.
V sobotu vyjíždím z Brna ještě za tmy, abych za rozbřesku stál na hrázi mezi Věstonickou a Mušovskou Zdrží VDNM. Chci zjistit, jestli na Věstonické Zdrži už nocují nějaké husy a v jakém počtu. Za rozednění je viditelnost špatná, mírně poprchává a druhy hus odhaduji spíš jen podle velikosti siluet. Při rozletu se pak dají vcelku spolehlivě rozlišit severské husy polní a běločelé od hus velkých. Na hladině se jich moc nezdržuje, jde jen o cca 400 ex. - husy velké (asi 130 ex.), husa polní a běločelá (260 ex. v poměru 9:1). Rozlet začíná v 7:15 a směřuje k Z a SZ. Při přeletu Mušovské Zdrže je odlet hus doprovázen výstřely – myslivci jsou všude.
Cestou zpět se zastavuji ještě u Vrkoče. Hustě prší. Tentokrát je na bahnitém dně napouštějícího se rybníka osm kolih velkých a vzadu směrem k výtažníkům postává 190 hus polních s několika běločelkami. Asi tu nocovaly.
Také v něděli se pohybuji pár hodin pod Pálavou. Ptačí osazenstvo je shodné s tím sobotním. Jen husy jsou pryč. Asi se pasou někde v polích. Na Vrkoči zůstává i nadále 8 kolih velkých. Když se vracím k autu přelétá mi nad hlavou potáplice malá směřující k Novomlýnským nádržím.
Kolihy velké (Numenius arquata).

Za příšeří panujícího téměř po celý víkend se dala pořídit opravdu jen takováhle siluetová dokladovka.

1. listopadu 2008 - Prvolistopadové překvapení.
S trochou nadsázky by se dalo říct, že jsem dnes vyběhl ven ještě za tmy jen v nedbalkách, skoro v papučích. Chtěl jsem se pouze zastavit u Vrkoče, mrknout do Soutěsky a pak zase uhánět domů. Na upuštěném Vrkoči stále zůstává šest kolih velkých a přibližně 280 čejek chocholatých. Vítr mi na hrázi Novomlýnských nádrží otřásá stativákem. Zima není, ale JV vítr je prudký. Taky Soutěskou pěkně profukuje, nemá cenu šplhat někam výš. Sjíždím k Perné a vracím se kolem odbočky na Dolní Dunajovice, když si všímám vlevo na poli několika podezřelých výčnělků. Otáčím to a parkuji. Jsou to severské husy. Některé odlétají a jiné právě s křikem přistávají. Asi tři stovky ptáků - 40 hus polních, 250 hus běločelých a 8 hus velkých. Právě přilétá další skupina. Zdá se mi, že jsem mezi nimi zahlédl bíle skvrněné hlavy bernešek rudokrkých. Ptáci sedají a po berneškách ani památky. Popojíždím blíž. Rozdělávám stativák a malé hejno v poli prohlížím. Skutečně jsem našel dvě bernešky a o něco později ještě jednu. Zkouším pořídit fotodokumentaci. Ptáci se pasou na ozimu a já se kochám. V tak malém hejnu hus jsem je ještě neviděl. Po půl hodině přijíždí traktor a celé hejno se zvedá. Trojice bernešek odlétá s nimi směrem k Věstonické Zdrži. Měl jsem štěstí. Prvolistopadový den se i v těch papučích vydařil. Dávno před polednem jsem doma, prohlížím fotky a dělám tento zápis.
Bernešky rudokrké (Branta ruficollis).

Bernešky rudokrké (Branta ruficollis) - horní snímek focen mobilem přes stativák, spodní dlouhým sklem 400 mm.

28. října 2008 - Pálava - jihomoravské velehory.
Když jsem dnes vystoupil po půldruhé hodiny trvající kolébavé jízdě autobusem nedaleko Perné, tak mi Pálava připomínala spíš nějaké mlhou zahalené stolové hory ve Venezuele. Vlastně tu žádná Pálava ani nebyla, celá se v mlze skrývala. Nadhodil jsem si těžký bágl a vyrazil. Před vesnicí lovil ťuhýk šedý a za ní seděla v něčí zahradě na stromě samice křivky obecné. Všude se také potulovala početná hejna drobných pěvců. Osazenstvem lomu u Klentnice bylo několik rehků domácích a nad hlavou mi prolétl krkavec velký. Před Martinkou pak pozoruji přelétat samce motáka pilicha.
Na vápencových stěnách je hned několik zedníčků. S dalekohledem u očí jde bohužel vždy jen o modřinky, koňadry a všudypřítomné rehky domácí. O něco později, když už jsem sbalil foťák, protože začalo silně mžít a světla ubylo, jsem ale přece jen měl štěstí. Tím dárkem dnešního pošmourného dne byla pěvuška podhorní. Nechala mě udělat několik fotografií a po čtvrt hodině odlétla. Tento druh je u nás vázaný jen na vyšší pohoří a pravidelně hnízdí snad jen v Krkonoších. Ptáci jsou stálí a zimují v nižších polohách nedaleko hnízdišť. Ovšem najdou se i jedinci, kteří se proletí dál. Byl jsem nadšen. Už mi ani to panující příšeří tolik nevadilo. O radost mě nepřipravila ani dlouhá cesta přes Dolní Věstonice a Strachotín do Popic na vlak. I škaredý den může mít své kouzlo.
Pěvuška podhorní (Prunela collaris).

Pěvuška podhorní (Prunela collaris) na Pálavě.

25. října 2008 - Končící říjen a kulíci zlatí na Tovačově.
Od té doby, co jsme s Pepíkem před několika lety objevili oblast Tovačovských rybníků a pískoven, tak vždy s koncem října jezdíme na upuštěný Hradecký rybník pozorovat kulíky zlaté. Prozatím nikdy nás nezklamali a vždy byli na místě. Když jsem se dnes dopoledne pustil mezi klidné hladiny rybníků nad kterými se vznášela řídká mlha, tak jsem si říkal, jestlipak tu budou kulíci i tentokrát.
Zatímco dolní část Hradeckého rybníka je po výlovu už téměř napuštěná, tak hladina obou horních částí poklesla tak, že se objevily mělčiny, které obsadily desítky volavek popelavých (190 ex.) a bílých (53 ex.). V mělké vodě loví kormoráni a stále se tu zdržuje ještě 40 roháčů. Na jednoho kormorána útočí dospělý orel mořský, zatímco druhý sleduje jeho nálety na potápějícího se kormorána z nedalekého bahnitého ostrůvku. Kormorán tentokrát unikl a oba orli vyrazili hledat potravu na pole za rybníkem, kde zvedli do vzduchu stovky čejek. Další postávají na dně rybníka. Celkem je jich tu snad 2.000.
No a stačí podrobně prohlédnout ty nejvzdálenější řady čejek a mám je. Napočítávám 39 kulíků zlatých. Blízko rákosí je doplňuje 9 jespáků obecných a jedna bekasina otavní. O něco později, kdy přijíždí posily z MOSu, nachází Jirka Šafránek nedaleko nás ještě kulíka písečného. To je z dnešní nadílky bahňáků vše. Vracím se mezi rybníky k autu. Všude je klid. Téměř bezvětří. Přesto se vzduchem k zemi snášejí žlutavé listy stromů. Tak jako každý rok je tu melancholický čas padajícího listí a kulíků zlatých.
Špaček obecný (Sturnus vulgaris).

Jeden zapomenutý špaček, který zřejmě už k jihu nevyrazí. Netečně postává na silnici a choulí se do sebe ...

24. října 2008 - Krátká kontrola - Pohořelické rybníky, VDNM a Pálava.
Utíkám se z práce podívat k Pohořelicím, které jsem po celý rok důsledně zanedbával a na skok na Pálavu. U Nové Vsi potkávám první hejno havranů polních tohoto podzimu táhnoucích z jihu podél silnice (600 ex.). Vrkoč je vypuštěný, o víkendu proběhne výlov. Dno je poseto racky chechtavými (400 ex.) a bělohlavými (130 ex.). Na bahně hledají potravu čejky (46 ex.) a šest kolih velkých. Jsou tu s nimi také tři jespáci obecní a jedna bekasina otavní.
Následuje tradiční zimní zastávka na hrázi mezi Věstonickou a Mušovskou Zdrží VDNM. Jen tak zkouším, co už se dá touto dobou na hladině vidět. Maďarský web birding.hu co chvíli hlásí potáplice lední a my jsme na Hortobágy před týdnem viděli potáplici severní a tak je třeba omrknout situaci. Mezi stovkami kachen se zdržují dva roháči a také potápka rudokrká v zimním šatě.
Dalším druhem hlášeným v posledních čtrnácti dnech z maďarského webu je zedníček skalní. Znamená to, že už slétl do nížin na svá zimoviště. Pro jistotu se tedy jdu mrknout do Soutěsky, jestli se tu také neukázal. Mám ale smůlu. Kolem skal namísto něj přeletuje dvojice krkavců (viz foto) a nade mnou se prohánějí křivky. Letos je jich opravdu všude plno. Abych opět zmínil maďarský web birding.hu, tak 22. a 23.10. byly pozorovány u Miskolce také dvě křivky bělokřídlé. Chce to se jen pořádně dívat.
Krkavec velký (Corvus corax).

19. října 2008 - Birdwatching za výlovu Hradeckého rybníka v Tovačově.
Minulý víkend jsem s přáteli trávil ve východomaďarských pláních Hortobágy při pozorování jeřábů popelavých. Když jsem pak brouzdal po internetu, našel jsem údaje o tom, že den před naší návštěvou jich bylo v okolí Hortobágy a JV Maďarska spočteno 73.600. O čtyři dny později (14.10.) se jich pro změnu v německé oblasti Rhin-Havelluch zdržovalo stále ještě 86.614. Je vidět, že se jich po Evropě směrem k jihu teď pohybují značné počty. No a dnešní návštěva Tovačova mi migraci jeřábů opět připomněla. Na poli se totiž mezi přibližně dvěmi sty volavek popelavých procházel také jeden mladý jeřáb popelavý, kterému vůbec nevadila hlučná kulisa výlovu levé dolní části Hradeckého rybníka. Obrázek připomínající díky tetelícímu se vzduchu a způsobu pořízení (mobilem přes stativák) spíše akvarel, zachycuje tohoto jeřába na poli směrem na Věrovany.
Nad pravou horní částí rybníka přeletovala mohutná hejna čejek a s nimi se drželo také několik bahňáků: 11 jespáků obecných, 2 jespáci bojovní a jeden jespák malý.
Jeřáb popelavý (Grus grus).

5. října 2008 - Návrat babího léta na Tovačově
Listnaté porosty kolem Křenovského rybníka mi dnes připomínají svým ptačím osazenstvem spíše jehličnaté lesy vyšších poloh. Ve vrbách hledají potravu králíčci obecní (viz foto), na jabloni poskakují uhelníčci, olše obsadili čížci a opět slyším hlasy přeletujících křivek.
Na kousku bahnitého dna v severním cípu pravé horní části Hradeckého rybníka se zdržuje 6 bekasin otavních. Včera tu byli během exkurze v rámci Světového festivalu ptactva pozorováni i dva chřástali kropenatí. Podél rákosí a na polích postává značné množství volavek popelavých (104 ex.) a bílých (23 ex.). Obloha je modrá a slunce svítí. K jihu přetahují konipasi bílí a míjí mě i menší skupina vlaštovek (14 ex.). Hejna čejek, které se zvedly z polí, se drží pětice jespáků bojovných.
K Annínu jedu po panelce mezi poli. V kalužích se koupou další konipasi bílí. Hned mezi první trojicí labutí na pískovně je i stará známá labuť zpěvná se žlutým límcem 7R42.
Králíček obecný (Regulus regulus).
PROJEKTY

HLEDÁNÍ
ROBERT DOLEŽAL

icq: 21 453 294
skype: robert.dolezal
e-mail: dodin @ post.cz
web: www.birdwatcher.cz

TOPlist Birding Top 500 Counter