> fotozápisník > archiv 2008/02
FOTOZÁPISNÍK - archiv (2008/02)28. června 2008 - Hradecký a Křenovský rybník, Tovačov (PR, OL)
Modrá obloha nade mnou, na vedlejším sedadle ležící Emil a za mnou čím dál těžší bágl plný optiky a objektivů. Auta se přede mnou loudají, překážejí, je jich nějak moc, semafory ve Vyškově oranžově blikají, dlouho se nemůžu dostat z křižovatky, pak výkop, objížďka, konečně se dostávám na dálnici a krajina za pootevřeným okýnkem zrychluje. Netrpělivost ze mě padá, exit Prostějov jih, zamířit vlevo do zákazu odbočení, rozmlácená cesta lemovaná třešňovou alejí, zpomaluji, už jsem venku, vyhlížím, co je kolem nového, v Bedihošti přeskakuji koleje, dvě zatáčky v Hrubčicích a stuha silnice vinoucí se nekonečnými lány polí. Tuhle cestu už důvěrně znám. V Tovačově parkuji u sádek, vyrážím ke Křenovskému rybníku, Emil nejdřív bázlivě a pak už bláznivě pobíhá ve vysoké trávě, podél Mlýnského náhonu dozadu k lávce, která se pod každým krokem zahoupe. Hráze jsou obsazeny rybáři, zakrmují, nahazují, pečou se v sedačkách na slunci, zasekávají, na Emila volají hele návnada. U kříže si zapisuji počty do rozedraného kroužkového notesu, 600 lysek a 80 roháčů na dolní pravé části, zkouším pár letovek. Dnes jsem tu překvapivě s dalekohledem jediný. Po hrázi k severnímu cípu rybníka, zpěv rákosníků proužkovaných a sílící křik z kolonie racků. Obdivuji všechna ta překvapení, která tato lokalita dokázala přichystat starým bardům jezdícím sem už desítky let. Po pěti letech už vím, že je tu možné vidět cokoliv, bez přípravy, bez varování. Vracíme se k autu rozpálenému sluncem, končí 89. návštěva u Tovačova, další příjemný den, ze kterého si přivážím pár víceméně rozmazaných fotografií.:)
Potápka roháč (Podiceps cristatus).

22. června 2008 - Druhý letní den u Lednice (BV, JM)
Včerejší první letní den mě zaskočil tím, jak vysoko nastavil laťku teplotám. Dnešní druhý letní den pak měl být ještě upocenější. Sice jsem si slíbil, že si ráno přivstanu, ale nakonec jsem se ocitl venku až před osmou hodinou. No a kde jinde, než u Lednice. Na první lokalitě mě potěšila dále se nezmenšující rodina husic liščích s pěti mláďaty a značné množství bahňáků: vodouš kropenatý (16 ex.), vodouš rudonohý (8 ex.), vodouš tmavý (2 ex.), vodouš bahenní (3 ex.), kulík říční (14 ex.), pisík obecný (2 ex.), čejka chocholatá (32 ex.) a hlavně pisila čáponohá (1 pár, viz obrázek). V rákosí přeletovaly sýkořice vousaté (7 ex.) a po ránu se ještě ozýval modráček.
Nad Pastviskem přeletoval luňák hnědý a orel o jehož určení se musím ještě poradit a na Lednických rybnících jsem potkal další dvě rodiny husic liščích (11 a 13 pull.) a spousty různě přepeřujících kachen. Poslední zastávkou byla Věstonická Zdrž VDNM. Kolonie rybáků obecných tu čítá minimálně 80 ex. Nad hladinou lovili také 4 rybáci černí a v okolí poletovali mladí moudivláčci. Až doma jsem zjistil, že i v tom vedru před polednem, kdy je aktivita ptáků hodně nízká, se mi podařilo zaznamenat 75 druhů ptáků. Ale vedro bylo nechutné a Emil si pěkně pošlapal jazyk. :)
Pisily čáponohé (Himantopus himantopus).

14. června 2008 - Po týdnu opět na střední Moravě
Nádherný slunečný a přitom chladný den s průzračným vzduchem - tak vypadá dnešní sobota na Tovačově. Kamarádi mi posílají sms-ky z Varangeru, jak fotí portrétovky kulíků hnědých a tak i já mám na rameni pověšen foťák, abych si pomalu zvyknul na nové tělo Canon EOS 40D. Nad Křenovským rybníkem přelétá luňák hnědý a na dolní pravé části Hradeckého rybníka se mezi poláky velkými skrývá jeden polák malý. Také zrzohlávek rudozobých je tu více, než obvykle - 1 pár a M. Sčítám celkem 130 potápek roháčů včetně mladých a 103 labutí velkých se starou známou se žlutým límcem označeným 26EE. Nad hladinou loví dva rybáci obecní a 4 rybáci černí (viz. obrázek).
Tentokrát Tovačov žádné překvapení nepřichystal, ale den je nádherný a do notesu si nakonec zaznamenávám 56 druhů ptáků.
Rybák černý (Chlidonias niger).

13. června 2008 - Na skok k Lednici (BV, JM)
Celý víkend budu mimo návykovou jižní Moravu a tak jsem si dnes před tím, než v práci usednu k počítači, alespoň na okamžik odskočil na jednu oblíbenou lokalitu k Lednici. Čistě modrá ranní obloha plná slunce se během hodiny zatáhla, ale jinak bylo příjemně chladno. Mezi volavkami bílými a popelavými, které se tu zdržují po celý rok, se ukázala i jedna volavka červená. Na mělčinách postávalo solidní množství bahňáků - kulíci říční (6 ex.), vodouši rudonozí (12 ex.) a vodouši kropenatí (8 ex.). Příjemným překvapením byl kulík bledý ve svatebním šatě. Zkusil jsem jej zdokumentovat mobilem přes stativák a myslím, že to jako doklad úplně stačí (viz. foto).
Rodinka husic liščích se opět zmenšila. Z původních devíti mladých jich zbývá už jen pět. Když se vracím k autu, tak se mi z rákosí na pozdrav ozývají sýkořice vousaté. Po půldruhé hodině strávené v terénu jsem připraven zasednout za pracovní stůl.
Kulík bledý (Pluvialis squatarola).

7. června 2008 - Oslava Dne daňové nezávislosti
V minulých letech jsem několikrát koncem května pozoroval na Tovačově pro našince exotické druhy ptáků: 21.5.2005 to byl hohol bělavý a 26.5.2007 polák proužkovaný. Nedočkavě jsem si tedy říkal, čím Tovačov překvapí tentokrát. Sice už je začátek června, ale na této lokalitě člověk nikdy neví, s čím se potká. Navíc máme Den daňové svobody a ten si zaslouží něco výjimečného.
Napřed obcházím Křenovský rybník. V jeho severní části zvedám z vrby dospělého kvakoše nočního. Pak přecházím po houpavé lávce mlýnský náhon a jsem u Hradeckého rybníka. Kus za křížem potkávám Adolfa Goebela a Zdeňka Abrahámka. Jsou tu o něco déle, než já a už stihnuli zdokumentovat dvojici racků černohlavých. Slunce začíná pěkně pálit, vzduch se tetelí, panuje nepříjemné horko. Přichází z Řecka osmahlý Luboš Doupal. Mimo jiné zmiňuje, že na pravé dolní části právě pozoroval rybáka malého, který letěl od nás. Pro Luboše, který už u nás viděl kde co (docela by mě zajímal jeho birdlist pro ČR), to není nic zvláštního, ale pro nás ostatní by bylo pozorování tohoto rybáka sváteční a tak máme oči na stopkách. Pro mě by to byl navíc nový druh pro ČR. Luboš odchází kroužkovat mladé racky a já opouštím zbývající dvojici a jdu se mrknout po hrázi ještě kousek dál k severu. O chvíli později na mě Adolf mává, abych přišel. Zrychleně se vracím, abych v dálce krátce zahlédl malého bílého rybáka lovícího nad vodní hladinou. Pozorování to bylo ale tak kratičké, že jsem si je vůbec neužil. Mezi tím se kousek od nás objevuje vysoko letící svítivě žlutá korela chocholatá, která se zamíchala do hejna racků chechtavých zvednutých z rákosin kroužkujícím Lubošem. Když se vracíme zpět ke kříži, tak konečně pozorujeme rybáka malého znovu a dostatečně dlouhou dobu na to, abychom si jej prohlédli stativáky a taky zkusili pořídit dokumentační fotky. Rybák se sice drží dost daleko, ale pár fotek se daří. Pak přeletuje zase na pravou dolní část rybníka a znovu na pravou horní část. Tyto dvě části Hradeckého rybníka pak ještě několikrát střídá. Je to nádherný zážitek a důstojná oslava význačného dne týkajícího se objemu našich peněženek, které snad nikdy nebudou tak tlusté, aby pokryly nákup všech těch nepostradatelných optických doplňků našich birdwatcherských výbav. :)
Rybák malý (Sterna albifrons).

30.- 31. května 2008 - Okolí Lednice (BV, JM)
Vyrazit do terénu večer s tím, že venku zůstanu přes noc a zachytím i časné ráno na lokalitě - to mi přijde jako ideální možnost. Proto jsem nezaváhal ani tentokrát a když mi Pepe řekl, že není proti, tak jsem sbalil těch svých několik nezbytností (už mi to trvá jen několik minut) a rychle jsem zamířil k jihu. Se sluncem klonícím se k západu se nepříjemně horký den měnil v příjemný večer a přede mnou bylo ještě půl druhé hodiny dostatek světla k pozorování ptáků. Začal jsem u Lednice, abych si prohlédl rodinku husic liščích (pár + 9 pull.) trávících večerní pohodu v blízkosti jespáků malých (12 ex.). V půl desáté jsem se přesunul k Nesytu, vytáhnul židličku a sedám s merlotem po pravici naproti odleskům z vodní hladiny. Pofukuje mírný větřík a komáři téměř nelítají. Koukám k těm prstům světel natahujícím se přes hladinu od Sedlece. Pak na hvězdy, které jako by někdo jednu po druhé vyhazoval na oblohu. Popíjím červené a je mi moc pěkně. Spím pod noční oblohou vedle auta. Noc je horká.
Vstávám těsně před tím, než za kopečkem s vinicemi vylézá slunce. Nad hladinu stoupá v tenkých proužcích pára. Prohlížím Nesyt a přejíždím k Hlohoveckému rybníku. Následuje rybník Prostřední a Mlýnský. Během dopoledne jsem viděl čtyři rodinky husic liščích - 10, 11, 3 a 8 pull. Ten poslední pár o jedno mladé přišel - ještě včera večer jich bylo 9. U Milovic nalézám dvě hnízdní nory vlh pestrých a končím na své oblíbené lokalitě, kde toká párek rybáků bahenních. S nimi jsou tu stále ještě tři jespáci malí a dvojice volavek stříbřitých. Přichází poledne a teplota zase stoupá. Je čas se vrátit domů.
Luňák červený (Milvus milvus).

24.- 25. května 2008 - Jižní Morava s večerním překvapením
Také tentokrát jsem vyrazil do terénu ještě večer s tím, že zůstanu přes noc. Dopoledne jsem přemýšlel, kam to bude tentokrát. Napadlo mě Bzenecko, ale pak jsem si řekl, že se podívám raději někam blíž. Před sedmou už obcházím jižní břeh značně upuštěného Šumického rybníka. Slunce, které se přes den schovávalo za mraky, je teď nízko nad obzorem a citelně se do mě opírá. Rybník vypadá dost opuštěně. Na bahnitém dně jsou dvě čtveřice kulíků ozývajících se rozdílnými hlasy: kulíci říční a kulíci píseční. Nedaleko nich pokřikuje loňská samice husice liščí. Když odcházím, přilétají ještě tři kvakoši noční.
V Drnholci se zůčastňuji malé zahradní slavnosti a za šera se pak přesouvám s hostitelem Kubrtem k Dyji. Světla už je málo, ptáci sice jdou rozeznat, ale počty si nechám na ráno. V 21:20 se nedaleko nás nad hladinou náhle objevuje nezaměnitelná silueta ptáka s dlouhými úzkými křídly a dlouhým ocasem. S překvapením na sebe pohlédneme – lelek lesní. Ještě se mi nestalo, že bych viděl tohoto ptáka lovit hmyz nad hladinou řeky. Krom toho bych ho v těchto končinách nečekal. Obratně manévruje nevysoko nad hladinou a bez hlesu dělá prudké netopýří obraty. V jednom okamžiku zřetelně vidím dvě bílé skvrny po stranách na konci jeho ocasu. Objevuje se a mizí v šeru. Světla kvapem ubývá. Pozorujeme jej asi 10 minut. Přilétá čtyřikrát a loví nad celou šířkou řeky. Ani jsem za ním nemusel k Bzenci.
Kubrt mi přeje dobrou noc a na kole odjíždí domů. Ještě dlouho stojím na břehu řeky a pozoruji mizející záblesky světla na její hladině. Asi pět metrů ode mě zpívá slavík. Ozývá se křik rybáků a nade mnou přeletují hlasy kvakošů. Vycházejí hvězdy. Vracím se k autu, vytahuji židličku a merlot. Tyto pozdně jarní večery v terénu miluju.
Druhý den vezmu jen stručně. Na Pouzdřanech se letos prvně kochám vlhami pestrými. Na Hlohoveckém rybníce stále ještě zůstává jedna husice rezavá. Možná je to právě ta, kterou postrádají v jižních Čechách, jak mi psal Jarda Závora. Důkazem rostoucího počtu hnízdících párů husice liščí na jižní Moravě jsou dvě rodinky s mladými, které potkávám (9 a 10 mladých). Na závěr přikládám obrázek rybáků bahenních, kterých jsem viděl v okolí Lednice pět.
Rybák bahenní (Chlidanias hybridus).

17.- 18. května 2008 - "Volná čtyřiadvacítka"
"Volná čtyřiadvacítka", tak nějak by se dal nazvat birdwatching otce dvou batolat, který dostal v sobotu večer volno do nedělního odpoledne a který se snaží využít každé volné chvíle pro svůj koníček. Trošku bláznivá disciplína, ale udělala mi radost. :)
Sobotní dopoledne jsme se prošli po levém břehu Brněnské přehrady. Překvapivě často se tu ozýval lejsek bělokrký a rehek zahradní. Pak plavba parníkem, oběd, několik hodin doma a "čtyřiadvacítka" může začít. Vydávám se k Vrkoči a jeho malým rybníčkům. Už dlouho jsem tu nebyl. Čtyři kvakoši, asi dvacítka zrzohlávek a další běžné druhy. Následuje jízda k Božicím na Znojemsku. Na poli jižně od místní pískovny bylo počátkem 90. let doloženo hnízdění dytíka úhorního. V posledních letech se občas objeví zpráva, že tu byl zaslechnut. Ta poslední je z roku 2003. Ale co kdyby. Sjíždím ze silnice a pokračuji podél neudržovaných vinohradů asi km pod pískovnu. Na hraně další vinice parkuji, vytahuji skládací židličku a červený Dornfelder. Najednou jako bych se ocitnul v mnohem jižnějších zeměpisných šířkách. Z několika míst se ozývají strnadi luční doprovázení cvrčilkou zelenou. Všude pobíhá spousta zajíců, kterým jsem s přibývajícím šerem úplně lhostejným. Bezostyšně přiklusají až k mým nohám a zkoumají, co jsem zač. Klidně se přitom můžu pohybovat. Stejně nenuceně pak zase odklusají. Další hlasy patří bramborníčkovi černohlavému a křepelce polní. Noc je vlahá a voňavá. Na západě z černé oblohy občas problikne blesk. Jsem obrácen k jihu a na levou tvář mi svítí měsíc, který je téměř v úplňku. Skřehotavý hlas dytíka se neozývá, jen hlasité bekání srnců.
Vstávám dost brzy, ještě za šera, abych ještě jednou zkusil štěstí u kamenitého pole a pak přímo u pískovny v Božicích. Opět smůla. Pískovna patří hlavně břehulím říčním, které tu mají několik menších kolonií. Radost mi udělal také bělořit šedý. Následují rybníky u Jaroslavic a pak dlouhý přejezd pod Pálavu. Nesyt už není tak nacpaný vodním ptactvem jako v minulých týdnech. Posunuji se k Hlohovci.
Stále jsem si říkal, co mi dnešek nadělí zajímavého, když už mu věnuji tolik času. Na každé vodní hladině jsem čekal nějaké překvapení a dočkal jsem se až tady. Výška hladiny od posledně zase stoupla. Na to, že se má rybník úplně letnit, to nevypadá. Bahňáci už zmizeli. Mezi desítkou husic liščích na mě čeká jedna husice rezavá (viz obrázek). Ještě asi hodinu projíždím hladinu stativákem, než přejíždím na poslední lokalitu své "čtyřiadvacítky", která mě nezklamala ani v nejmenším. Těmi dnešními top druhy tajné lokality jsou čtyři kulíci píseční a pár pisil čáponohých. Od severu se blíží déšť. Prudce mi omývá Metelku. Moje příležitostná nová birdwatcherská disciplína pro tentokrát končí.
Husice rezavá (Tadorna ferruginea).

8. května 2008 - Rodinný výlet na Tovačov (PR, OL)
Metelka byl tentokrát po příjezdu k Tovačovu zaplněn do posledního místa - dva dospělí, jedno odrostlejší dítko, dva kojenci a pes. Po sestavení kočáru pro dvojčata a stativáku jsme se mohli pustit na hráze. Počasí krásné, mezi racky chechtavými se ozýval racek černohlavý a na pár okamžiků se objevil mladý orel mořský, aby si ulovil svačinu a zase zmizel. Tah dlouhokřídlých je stále v pohybu. Po příchodu jsme viděli jen tři rybáky černé, aby jich nad hladinou při odchodu lovilo 27.
Rybák bělokřídlý a bahenní se bohužel objevil až po našem odjezdu. Utekla nám i potápka rudokrká.
K Annínskému jezeru tlačím kočárek polní cestou. Po celou dobu mě na kraji řepkového pole doprovázejí bramborníčci hnědí (až 14 ex.), kteří právě táhnou. Jeden se zachytil do pcháče, chvíli visel hlavou dolů, ale pak se ze zajetí dostal. Babka mu zůstala na noze. Hladina Annína je krom rybářů téměř prázdná. Zahajujeme alespoň koupací sezónu. Pak už jedeme domů.
Potápka roháč (Podiceps cristatus).

3. května 2008 - Setkání na jižní Moravě
S několika kamarády, kteří se známe jen díky internetu, jsme se domluvili a společně jsme vyrazili do terénu. Všichni jsme takoví amatérští birdwatcheři se zájmem o fotografování a naopak a bylo zajímavé se poznat osobně a podebatovat i jinak, než jen prostřednictvím e-mailů a odkazů v návštěvních knihách webů. Sešli jsme se v Mutěnicích a vyrazili mezi rybníky. Počasí nám dopoledne přálo a tak jsme se mohli věnovat koníčku, který nás uspokojuje nejvíce. Během šestihodinové procházky, kdy jsme zašli i k Jarohněvickému rybníku, jsme mohli pozorovat racky malé (viz. foto), rybáky černé a obecné, kteří obsadili nově založený umělý ostrůvek na jednom z rybníků, dobrou stovku bahňáků, kterým vévodili vodouši bahenní, racka černohlavého a celkem asi 45 druhů ptáků vázaných svým způsobem života na vodní prostředí.
Po dešťi, který přišel po poledni, jsme se přesunuli k Rakvicím, kde nás čekala další hejna bahňáků. Několik jespáků bojovných tu dělalo čest svému jménu, rybáci obecní lovily malé rybky a celou podvečerní atmosféru nasvícenou sluncem, které se zase vynořilo z mraků, podbarvoval občasný hlas bukače velkého.
U Prostředního z Lednických rybníků nás bylo stále ještě šest. U rákosin ve východní části rybníka se zdržovala dvojice tenkozobců opačných se samcem, který agresivně reagoval na ostatní bahňáky. U rybníka Hlohoveckého už nás bylo zase osm, tedy o čtyři méně, než husic liščích. Opět je tu asi stovka bahňáků s letošním prvním jespákem obecným a dvacítka racků malých.
Večer trávíme u Výtopy, na které se zdržuje polák malý. Vycházejí hvězdy, ozývá se chorál žabích hlasů a v tom hluku se dá občas zaslechnout i slavík modráček. Při červeném uzavíráme den plný zážitků a nových tváří starých známých.
Racek malý (Larus minutus).

2. května 2008 - Tovačov a jeho vodní plochy (PR, OL)
Přišel krásný slunečný pátek, který jsem si nadělil k volnému čtvrtku, abych si prodloužil víkend. Mám pocit, že už je tu z ptačího osazenstva všechno, co tu být má. Nad Brnem se od minulého týdne hlasitě prohánějí rorýsi, ozývají se žluvy a ze Slovenska jsou hlášeny vlhy. Vše se neuvěřitelně rychle zazelenalo a všude se ozývá zpěv ptáků.
Nad Křenovským rybníkem loví dvojice rybáků černých a jeden dospělýc racek malý. Počty potápek roháčů dosáhly svého obvyklého maxima, je jich tu asi 98. Nad hlavou nám přelétá luňák hnědý.
Pískovny začínají být osiřelé. Nad Annínským jezerem loví dalších 16 rybáků černých a na ostrůvku odpočívá rybák obecný. Další dvě dvojice rybáků obecných se zdržují na dvou umělých ostrůvcích plovoucích na hladině pískovny u Troubek. K Vyškovu se vracíme přes Chropyni. Stále tu zůstává naše stará známá labuť zpěvná se žlutým límcem 7R42.
Labuť zpěvná (Cygnus cygnus).

25.- 27. dubna 2008 - Tři dny podél hranic jižní Moravy
25. dubna: Cestuji autobusem do Mikulova. Celou cestu prší a zakaboněná obloha nedává naději na nějaké zlepšení. V mírném deštíku mířím k Šibeníku, rybníku ležícímu téměř na hranici s Rakouskem. Procházím podél rákosin a během několika minut jsem mokrý až po kolena. Rybník připomíná tvarem velké písmenu U. Když jsem se prodral rákosím a křovinami k vrcholu jeho levého ramene a prohlídl jsem zběžně hladinu, zaujala mě potápka se žlutými znaky na hlavě. Zkusil jsem udělat několik snímků, ale světlo bylo velice špatné a ona plavala ve vzdálenosti asi 50 m. Vyšla z toho jen rozmazaná silueta jejího těla. Vytáhnul jsem stativák a potvrdilo se, že jde o potápku žlutorohou ve svatebním. V minulých dnech byly dvě potápky pozorovány také u Bratislavy na Hrušovské Zdrži. Večer sedím na kopci nad rybníkem, který mám před sebou jako na dlani. K nocování přilétají do rákosin volavky bílé a stovky špačků, ozývají se cvrčilky slavíkové a zelené a nade mnou přeletuje s rybou v pařátech orlovec říční.
Husice liščí (Tadorna tadorna) a vodouši tmaví (Tringa erythropus) na Hlohoveckém rybníce.
26. dubna: V noci naštěstí nepršelo. Probouzí mě hlas pěnic hnědokřídlých z keře pod kterým jsem spal. Potápka žlutorohá už na rybníku není. Nahradil ji pár husic liščích a mezi vlaštovkami se nad hladinou objevily dvě břehule říční. Na obloze se objevuje slunce. Začíná krásný den. Podél železniční tratě se vydávám k východu na Sedlec. Další 4 husice liščí jsou u Nového rybníka. Zpívají slavíci a z větrolamů se ozývají první žluvy hajní. Na Nesytu mě zaujala dvojice racků černohlavých na vodní hladině. Dost ušlapaný přicházím k upuštěnému Hlohoveckému rybníku, kde zůstávám asi hodinu a půl, abych se později znovu vrátil. Na kraji vodní hladiny v západní části rybníka je dokonce 14 husic liščích. Stačily dva roky, aby tento druh osídlil celý jih Moravy. Společnost jim dělá břehouš černoocasý, vodouši bahenní (43 ex.), vodouši tmaví (13 ex.) a šedí (13 ex.), jespáci bojovní a dvojice rybáků černých. Husice rezavá, kterou tu včera večer viděl Luboš Novák, se dnes už neukázala.
Scházíme se s několika přáteli a přesouváme se k Výtopě, na které je mezi poláky velkými a chocholačkami také jeden polák malý.
Racci malí (Larus minutus) na Hlohoveckém rybníce.
27. dubna: Osazenstvo Hlohoveckého rybníka je podobné jako včera. Přibylo jen racků chechtavých (asi 400 ex.), kteří se mísí s elegantními racky malými (142 ex.) a ubylo husic liščích (8 ex.). Na mělčíně Prostředního rybníka hledá potravu dvojice tenkozobců opačných.
Od kolegáčka ornitologa se na hrázi dozvídáme, že ve zbytcích zamokřených polí u Kostice byl minulý týden pozorován ústřičník velký. Máme to kousek a tak se tam jedeme mrknout. Na polích východně od Lanžhota a jihovýchodně od Kostice zůstává ještě teď několik kaluží, které jsou ale zarostlé loňskou kukuřicí, takže možnost přehlédnutí celé oblasti je hodně malá a zachytit šlo jen zlomek bahňáků, kteří se mezi uschlými stvoly kukuřice pohybovali. Nejpočetnější opět byli vodouši bahenní.
Zlatým hřebem pak zůstává návštěva oblíbené lokality u Rakvic. Také zde je pár husic liščích, ozývá se hlas bukače velkého a bahňáků jsou tu asi dvě stovky. Nejpočetnější jsou jespáci bojovní (100 ex.) a vodouši bahenní (60 ex.). Víkend na jihu jižní Moravy končí. Ptáci táhnou a tak už se těším na další sobotu a neděli.

19. dubna 2008 - Nevydařená předpověď počasí znamená vydařený den u Lednice (BV, JM)
Předpověď počasí na dnešek byla mizerná - déšť a déšť. Když jsem viděl ráno zamračenou oblohu, tak jsem si řekl: rychle, než začne pršet. U Hraničního zámečku, v západním cípu Hlohoveckého rybníka, se ozývá tlukot slavíka obecného. V hejnu racků chechtavých, kteří sedí na mělčině u břehu, svítí mrkev mohutného červeného zobanu rybáka velkozobého. Trošku mimo plave na hladině 63 racků malých (8 imm.). Osazenstvo upuštěného dna rybníka doplňuje několik desítek bahňáků. Nejvíce je tu vodoušů šedých (38 ex.) a vodoušů bahenních (63 ex.), pak jsou tu jespáci bojovní (10 ex.), vodouši tmaví (3 ex.), kulíci říční, pisík obecný a sedm husic liščích. Obloha se protrhává a objevuje se slunce.
Na vedlejším Prostředním rybníce hledá na mělčině potravu dalších 48 jespáků bojovných a čtveřice tenkozobců opačných. Opět jsou tu vodouši šedí (17 ex.), vodouši tmaví (5 ex.), vodouš kropenatý a kulíci říční. Když pak stojím na hrázi rybníka Mlýnského, tak nade mnou přeletuje orel mořský. U rákosin plavou dvě rodinky hus velkých, každá se dvěmi mláďaty.
Slunce svítí a tak se ještě na skok přesunuju k Výtopě u Nesytu. Hladina rybníka je stále nacpaná vodním ptactvem. K zajímavostem patří racek malý (94 ex., přelítli sem ptáci z Hlohoveckého rybníka), hvízdák eurasijský (5M+2F), rákosník proužkovaný (zpívá jich tu několik, letos prvně), sýkořice vousatá (2 ex.), slavík modráček a chřástal vodní (hlas).
Dnešní výpravu končím za rybárnou u Věstonické Zdrže. Poletuje tu asi 30 rybáků obecných. Z hejna racků chechtavých se ozývá racek černohlavý. Kousek od asfaltky dokončuje hnízdo moudivláček lužní a v křoví zpívá další slavík obecný. Předpověď počasí nakonec nezklamala. Když už sedím doma, tak se spouští hustý déšť. Bohudík ale za to zpoždění, se kterým přišel. :)
Slavík modráček (Luscinia svecica cyanecula).

20.10.2009: 16. dubna 2008 - Opět se vyplatilo vyrazit do terénu
i za špatného počasí - Lednické rybníky (BV, JM)
Chvíli mi trvalo, než jsem se rozhodnul vyrazit do terénu v tom dnešním nepříjemném deštivém počasí. Pamětliv rady, že i ve špatném počasí se dá vidět hodně zajímavého, jsem přece jen sednul do auta a zamířil přímo k Hlohoveckému rybníku. A udělal jsem dobře. V jeho západní části, u Hraničního zámečku, se zdržovala většina ptačího osazenstva. Jako bych se náhle ocitnul u jednoho z jezírek východně od Nezideru - šest párů husic liščích, tři tenkozobci opační a téměř stovka bahňáků tvořená jespáky bojovnými (57 ex., někteří samci ve svatebním), vodouši bahenními (25 ex.), vodouši tmavými (5 ex.), vodouši šedými (8 ex.), vodoušem rudonohým a kulíky říčními. Mezi pokřikujícími kulíky poklidně postává dnešní největší překvapení - kulík mořský. Sice prší, stativák mám mokrý, ale přesto vytahuju foťák, abych ze vzdálenosti asi 20 m cvaknul pár dokumentačních snímků. Podle stránek FK by se jednalo o deváté pozorování tohoto druhu u nás. Před dvěmi lety jsem viděl začátkem června jednoho samce u Velkého Dvora u Pohořelic. Možná se i tento druh v patách za husicemi liščími začne šířit na naše území.
K vedlejšímu Prostřednímu rybníku mě vyprovází můj letošní první hlas krutihlava obecného. Tam už se ozývá první lejsek bělokrký, kukačka obecná a nad hladinou v hejnu vlaštovek první desítka jiřiček obecných. Ve východní části rybníka se zdržuje další dvojic tenkozobců opačných a pět vodoušů kropenatých.
Z rákosí Mlýnského rybníka se kromě rákosníka obecného už ozývají dva rákosníci velcí a cvrčilka slavíková. Nad hladinou poletovala pětice rybáků obecných. Čas vypršel a já musím za komíhání stěračů ujíždět zpět na Brno.
Kulík mořský (Charadrius alexandrinus).

6. dubna 2008 - Lednické rybníky (BV, JM)
Jasná obloha se postupně plní mraky a po poledni už se celá do šeda zatahuje a začíná poprchávat. Dopoledne je naštěstí dostatečně dlouhé k návštěvě několika rybníků mezi Mikulovem a Lednicí. Ptáky přeplněný Nesyt mi při pohledu od "pláže" nabídnul pro zpestření dva páry potápky černokrké a skupinku hoholů severních (1 pár + 6F). Stále se tu zdržuje hejno hus polních (110 ex.) s několika husami běločelými (12 ex.). Vypuštěné dno Hlohoveckého rybníka je připravené na nápor bahňáků, ale tah teprve začíná. Je tu pět jespáků bojovných, pět vodoušů rudonohých, 10 kulíků říčních a 120 čírek obecných. Na upuštěném Prostředním rybníku kralují dva páry husic liščích. Hlasitě na sebe reagují, naletují na sebe a vzájemně se snaží vytlačit ze svého teritoria. Společnost jim dělá 23 vodoušů kropenatých. Na rybníce Mlýnském pořád zůstává hejno hus polních (1.700 ex.) se dvěma desítkami běločelek, které se chystají na cestu k severu. Z rákosí se překvapivě ozývá hlas rákosníka obecného. Trochu si pospíšil - Fauna udává jako nejčasnější datum příletu 7. duben. Pálava rozkvetlá dymnivkami, fialkami, mochnami a kosatci voní jako po koupeli.
Husice liščí (Tadorna tadorna).
PROJEKTY

HLEDÁNÍ
ROBERT DOLEŽAL

icq: 21 453 294
skype: robert.dolezal
e-mail: dodin @ post.cz
web: www.birdwatcher.cz

TOPlist Birding Top 500 Counter