> fotozápisník > archiv 2007/02
FOTOZÁPISNÍK - archiv (2007/02)16.-17. června 2007 - Dvě rána v terénu, sobotní u Tovačova a nedělní u Pohořelic
Řekl bych, že jarnímu tahu pro letošek už odzvonilo. Stav na rybnících se uklidnil a snad už nehrozí nějakým nečekaným pozorováním. Ale člověk nikdy neví. V pátek manželka porodila dva kluky a tak jsem vyrazil na chajdu do Pístovic, kde jsem posekal trávu a večer sám s červeným vínem hleděl do večerního šera a hledal v něm odpovědi na otázky. :)
16. června
Vždy, když jsem na chajdě, tak jedu na Tovačov. Velice pošmourné ráno s tmavě šedivou vlnící se oblohou mi to nerozmluvilo. Na hladinách rybníků jsou spousty mláďat, hlavně potápek roháčů. Z rákosiny v severním cípu Křenovského rybníka se ozýval bukáček malý a na Hradeckém se mezi labutěmi držela prapodivná husa běločelá, kterou někteří považují za křížence. Těžko říct.
17. června
I na Vrkoči se nám hromadí mláďata poláků velkých, chocholaček, zrzohlávek, lysek, kachen a hus velkých. Vypadá to, že na ostrůvku zahnízdí jeden pár rybáků obecných. Na hnízdě čápů bílých u statku ve Velkém Dvoře je letos dokonce pět mladých. Dospělý čáp se je v tom vedru snaží před sluncem krýt vlastním tělem, ale příliš se mu to nedaří. Fauna ČR uvádí tento počet jen ve 112. případech z 4.897 hnízdění. Vzhledem k tomu, jak jsou už mláďata velká, se snad všechna dožijí vyvedení z hnízda (viz foto).
Čáp bílý.

8.-9. června 2007 - Večer u Rakvic a ráno u Nesytu
Nehorázná vedra panující v posledních dnech mě vlastně donutila k nápadu vyrazit do terénu v tu část dne, kdy se tam dá ještě bez újmy přežít. Vyjel jsem tedy v pátek večer a v sobotu dopoledne se zase vrátil domů.
8. června
Spolehlivá lokalita u Rakvic mě opět nechtěla zklamat a tak mi nadělila volavku stříbřitou a ozývajícího se bukáčka malého.
Večer pak v chládnoucím vzduchu přejíždím k Nesytu. Šeří se. Na hladině Výtopy pluje mimo lysek, poláků velkých a chocholaček také pár husic liščích. Vytahuji z kufru Metelky židličku, něco k jídlu a lahvičku červeného a sedám k vodní hladině. Do rákosí se slétají houfy špačků a dělají kravál. Je teplo, komárů poletuje jen málo. Nade mnou přeletuje kvakoš, začali se ozývat skokani a obloha jen velice poznenáhlu tmavne a zdobí se hvězdami. Miluju tyto letní dlouhé večery měnící se v noc až s velice pozdní hodinou.
8. června
Probouzím se do příjemně chladného rána utopeného v husté bílé mlze (5:20).Pak si jdu stoupnout na kraj Nesytu a číhat, až se mlha rozpustí. Doufám, že ji hned nevystřídá tetelící se vzduch. Postupně se mi z mlhy vynořují tři páry tenkozobců, párek husic liščích a krom běžných druhů ještě koliha velká. Později k nim přibývají ještě další 4 husice, 3 vodouši tmaví, 2 jespáci bojovní a vodouši rudonozí. Cestou zpět se ještě zastavuji u Věstonické Zdrže VDNM a u Vrkoče. Ještě, než začne slunce pálit, jsem doma. A dobře jsem udělal. :)
Na obrázku je samec konipasa lučního od Rakvic.
Konipas luční.

3. června 2007 - husice liščí, 1 pár + 7 mláďat, Břeclavsko, JM
V posledních třech letech si husice liščí jižní Moravu oblíbily. Zvláště po loňských jarních záplavách se s nimi dalo setkat v terénu na několika lokalitách. Jejich první hnízdění na jižní Moravě bylo prokázáno právě vloni. Jeden pár zahnízdil u Hrušovan nad Jevišovkou ve znojemském okrese.
A dnes mě překvapila a hlavně potěšila jedna rodinka s mladými na okrese břeclavském. Mláďata v prachovém peří mohla být stará asi 10-12 dní. Nechci být špatným prorokem, ale myslím si, že letos na Moravě jen u jednoho páru nezůstane. :)
Husice liščí.

26. května 2007 - Hradecký rybník, Tovačov (PR, OL): polák proužkovaný (Aythya collaris)
Jak říkám, na Tovačově si člověk musí opravdu prohlédnout každou kachnu, protože neví, co ho tu může potkat. Při prohlížení běžných poláků velkých a chocholaček na pravé dolní části Hradeckého rybníka (nejblíže Tovačovu) jsem zůstal chvíli nevěřícně stát. Mezi chocholačkami svítily jednomu samci na zobáku dva výrazné světlé proužky. Ani hlava díky krátké chocholce neměla ten "správný" tvar chocholačky. Protože jsem si tohoto ptáka už několikrát ve Svenssonovi prohlížel, věděl jsem hned o co jde. I když věřit se mi tomu moc nechtělo. Šlo o dokonale vybarveného samce severoamerického poláka proužkovaného. Přivolal jsem k dalekohledu nedaleko stojícího pana Klvaňu, aby mi potvrdil, že nemám jen mžitky před očima. Skutečně viděl to stejné, co já. Pak jsem se rychle přesunul k polákovi tak blízko, jak to jen šlo a udělal jsem sérii dokumentačních obrázků. Během následující půl hodiny (9:40 - 10:10) jsem se jen kochal a občas znovu udělal nějakou tu fotku. Pták byl plachý a nějakou chvíli se držel samice poláka velkého. Nohy jsem bohužel neviděl, tak nevím, jestli na nich měl nějaký kroužek. Vzpomněl jsem si na loňské první pozorování tohoto druhu z jižních Čech. Vojta Kubelka viděl 13.4.2006 na Dásenském rybníku také samce, který tokal na samici poláka velkého. Zajímavá shoda. Z fotek si můžete sami porovnat znaky pozorovaného poláka s literaturou. Sedí do nejmenších detailů. Když jsme se po asi hodině vrátili na místo, kde se polák vyskytoval, tak jsme ho už nedokázali najít. Možná se ukryl v rákosí.
Polák proužkovaný zastínil svojí přítomností další druhy, ze kterých bych byl jindy nadšen: bylo tu 8 rybáků bahenních, 12 rybáků černých, 3 rybáci obecní, párek racků černohlavých a v rákosí přelétl bukáček malý. Ale severoamerickou kachnu tu přece jen člověk nevidí každý den.
Polák proužkovaný.
Polák proužkovaný.

18.-20. května 2007 - Lednické rybníky, Rakvice, Hodonínské a Mutěnické rybníky, Bzenecko
Když jsme v poušti jižního Maroka poslouchali s Tómou Grimem lelky egyptské, tak nás napadlo, že jsme doma vlastně už strašně dlouho neslyšeli lelky lesní. Proto jsme se tento víkend za nimi vypravili.
18. května
S Tomem se máme potkat až odpoledne u Bzence, takže mám dostatek času omrknout Lednické rybníky. Popravdě mě sem vylákala jeho zmínka o tom, že studenti během terénního cvičení ve středu pozorovali na Mlýnském rybníku tmavého ptáka se zahnutým zobákem. Nad atlasem ptáků se pak shodli na ibisovi hnědém. Škoda, že s nimi právě v ten okamžik nebyl žádný birdwatcher, který by to určení potvrdil.
Na Nesytu jsou nadále 3 tenkozobci, 4 husice liščí a několik kulíků bledých ve svatebním. Nejvíce mě ale překvapil břehouš rudý. Sice měl světlé podoocasí, ale viděl jsem ho i za letu a znaky odpovídaly. Na dalších rybnících nic zajímavého nebylo a tak mě napadlo navštívit jednu lokalitu u Rakvic. Jde o podmáčenou lokalitu v polích. Nedávno jsem si všimnul vody, která tam od loňských záplav zůstala. To jsem ještě netušil, co mě tam čeká. Nejprve mě zaujaly volavky bílé skrývající se v rákosí. Jednou jich vylétlo 26. A mezi nimi volavka stříbřitá. O chvíli později mě zaujala zvláštní přeletující volavka - byla to volavka červená (viz foto). Chvíli kroužila nad rákosím a pak se také skryla. Mezitím se začal ozývat bukač velký! To už jsem přišel k ostrůvkům ornice vystupujícím z vody. Tady mě čekala husice liščí (M) a jako bonus kolpík bílý!
Nadšeně a z dnešního pozorování naprosto spokojený, jsem přejel k Bzenci. Vyzvednul jsem Toma, koupili jsme trochu vína a pak už se přesunuly nedaleko města na vhodné místo. Krom zpívajících skřivanů lesních se tu ukázal bělořit šedý. Lelci se začali ozývat kolem půl deváté. Byli dva a překřikovali se až do tmy.
19. května
Nádherný den s modrou oblohou. V Petrově se zastavujeme u plžů - sklípků v bílé a modré barvě. Za Hodonínem přijíždíme k rybníkům a pouštíme se autem mezi ně severním směrem. Hned na tom prvním loví opět kolpík. Nejvíce bahňáků hledá potravu na dně vypuštěného rybníka jižně od Mutěnic. Jsou tu vodouši rudonozí, jespáci bojovní, jespák obecný, kulík písečný a navím samec ostralky. Po pozdním obědě v Mutěnicích se jedeme znovu mrknout k Rakvicím. Vše je tu při starém. Volavka stříbřitá, červená ani kolpík už tu ale nejsou. Ale bukač se ozývá dál.
Na Prostředním rybníku u Lednice se ozývá bukáček a kousek od Hraničního zámečku plave na Hlohoveckém úplný albín poláka velkého. Na Výtopě je samec poláka malého, ozývá se tu další bukáček a kukačky se můžou zbláznit, jak se nahánějí.
20. května
Vstávám s východem slunce. Je hlášen horký den. Jdu se mrknout k Nesytu. Nedaleko jsou 4 tenkozobci a loňský racek malý a dost daleko pak trojice husic liščích, tři kulíci bledí a .. zase jeden kolpík. Musím se usmívat nad tou náhodou. Tři dny po sobě pozorování kolpíka. Vzduch se začíná tetelit záhy. Balíme to a v ranních hodinách už jsme zpět v Brně.
Volavka červená.
Kolpík bílý.

13. května 2007 - Hradecký rybník, Tovačov (PR, OL), Kojetín, rybník (PR, OL)
Nedělní dopoledne od 7:45 do 10:30 jsem trávil u Hradeckého a Křenovského rybníka v Tovačově. Na Křenovském je asi 220 mladých kachen divokých. Pořádná školka. Z porostu v severní části rybníka vylétl loňský kvakoš noční. Na kůlech posedávala dvojice rybáků obecných.
Nad pravou dolní částí Hradeckého rybníka poletovala pětice rybáků bahenních a hlasitě se skřípavým hlasem ozývala. Doplňovala je dvojice rybáků černých a dospělý racek malý s jednoletým kolegou. Také se mi podařilo zachytit samce kachničky mandarínské, než zmizela v rákosí.
Na jezerech nic zajímavého nebylo a tak jsem přejel do Kojetína, kde se má na rybníce zdržovat stará známá labuť zpěvná se žlutým límcem 7R42. Rybník jsem našel a labuť zahlédl v posledním okamžiku, ještě před tím, než zaplula do rákosí. Rychle jsem na ni zamířil foťák a pořídil jednu rozmazanou dokumentační fotku. Ještě 2x jsem pak zaslechl její hlas. Škoda, že jsem ještě nezajel k Chropyni. Docela rád bych se mrknul, jestli je tam ještě potápka žlutorohá, kterou hlásil Jiří Šírek v pátek a v sobotu Jiří Šafránek.
Labuť zpěvná.

8. května 2007 - Božice (ZN, JM), Jaroslavický rybník (ZN, JM)
Vstávám už ve čtyři a ještě po tmě mířím na Znojemsko. Silnice jsou prázdné, obloha zatažená, jede se příjemně. Za rozbřesku už stojím nedaleko pískovny v Božicích a naslouchám. Co kdyby se ozval dytík. To se nestalo a tak následující dvě hodiny obcházím pískovnu a postupně pozoruji tři motáky lužní (2M+F), bělořita šedého, asi 50 břehulí říčních (mají tu kolonii), padesátku havranů polních (hnízdí v Božicích) a nakonec i lindušku úhorní. Cestou dál k jihu potkávám dospělého orla mořského.
Pak se přesunuji k rybníkům u Jaroslavic. Když obcházím sádky, slunce ještě svítí, ale když pak vylézám na hráz Zámeckého rybníka, visí už obloha na západě až k vodní hladině, je temná a začíná prudce foukat vítr. Během několika minut se spouští prudký liják. Schovávám se za skupinou akátů a doufám, že to brzy přejde. Vítr sviští mezi větvemi a na rybníce se pění vysoké vlny. Ani se mi dál nechce, přemýšlím o tom, že bych jel někam jinam. Ale nevzdávám to. Vítr se trochu uklidnil a už jen drobně poprchává.
Nad hladinou je racek malý a devět rybáků černých. Co mi ale udeřilo do očí, je dost zvláštní rybák obecný. Prohlížím jej podrobně stativákem a už vím, proč se mi tak nezdál. Má krátký tmavě červený zobák bez černé špičky, menší hlavu a dlouhý bílý ocas, který za ním v prudkém větru občas zavlaje jako prapor. Svrchu je celý šedý, křídla má užší a odspodu mají ruční letky kontrastní černý okraj. Vznáší se nad hladinou velice elegantně, co chvíli prudce klesne k hladině a zase se vyhoupne do výšky. Z hladiny sbírá hmyz. Znám jej ze severního Finska, je to rybák dlouhoocasý. Paráda! Než rybák odlétá, můžu jej skoro půl hodiny do detailů pozorovat. Fotky jsou bohužel z velké vzdálenosti a vzhledem k neustálému pohybu rybáka jsou hodně špatné.
Rybák dlouhoocasý.
Už vůbec nelituji toho, že jsem se nevrátil. Nade mnou přelétá orel mořský s rybou v pařátech a já pokračuji ještě dál k západu. Na poloostrůvku s několika domky a stádem ovcí posedává hejno racků chechtavých. Jsou tu zrzohlávky, poláci velcí a několik hus velkých. Když tam zamířím stativák znovu, nestačím se divit. Mezi nimi plave také dvojice husic nilských. Tak tohle už je trochu moc. Vždyť jednu husici jsem potkal minulou sobotu na Mutěnických rybnících. Dvojí excelentní pozorování během jednoho dne: rybák dlouhoocasý a dvě husice nilské. To je skvělé. Snažím se k nim přiblížit, abych udělal pár obrázků. Fotky jsem pořídil Bigmou i přes dalekohled.
Husice nilské.
Nedaleko husic se v zátoce schovávalo asi 44 hus velkých. Trochu si je prohlížím, když ... no to už je opravdu příliš! Napřed jsem se chtěl vrátit a teď ... mezi husami je i jedna berneška bělolící! Zase dělám pár fotek, abych měl dokumentaci. Husy s berneškou sleduji tak dlouho, dokud se neztrácejí za dalším ostrůvkem. Naprosto šokovaný z dnešní nadílky neobvyklých druhů se vracím k autu. Nejen cestou, ale i doma budu ještě dlouho vstřebávat dnešní svělý birdwatching.
Berneška bělolící.

6. května 2007 - Nesyt
Vstávám v pět ráno, balím birdwatcherské propriety, sedám do auta a za mávání stěračů ujíždím v dešti k jihu. Cestou si nadávám, že jsem v tom počasí měl raději zůstat doma.
Na západním konci Nesytu, u Sedlece, vylézám ven a zkouším něco zahlédnout z betonových skruží na kraji vesnice. Prší, viditelnost je mizerná a ještě fouká nepříjemný vítr. Přejíždím k "pláži" uprostřed severní strany rybníka. Rozdělávám stativák a prohlížím okolí. Během chvíle jsem pěkně mokrý. Stále je takové to deštivé příšeří panující pod zataženou oblohou. Špatně se mi rozeznávají bahňáci. Je tu dost vodoušů tmavých, šedých a hodně bahenních. Mezi čejkami je jeden téměř do svatebního šatu přebarvený kulík bledý. Na hladině pluje 22 racků malých (3 z nich jsou jednoletí) a na druhé straně brodí tři tenkozobci opační. Dva se páří. Blízko rákosin na druhé straně rybníka, směrem k obci, čvachtá po bahně šest husic liščích. Tolik jsem jich tu ještě neviděl. Přestává pršet. Nedaleko husic jsou tři kolihy velké. Už si nemusím dlaní krýt před deštěm okulár dalekohledu. Viditelnost se zlepšuje a mě se tu začíná líbit.
Přejíždím k Výtopě. Překvapeně zjišťuji, že jsou tu další 4 husice liščí - známá skupinka o jednom samci a třech samicích. Na této straně rybníka jsou na mělčině stovky bahňáků. Odhaduji tu asi 200 jespáků bojovných a snad 150 vodoušů bahenních. Celkem je na rybníku nejméně 240 vodoušů bahenních, kteří tokají a ozývají se trylkovitým hlasem didledidledidle. Mezi racky pozoruji čtyři rybáky bělokřídlé a kousek ode mě poskakují minimálně dvě lindušky rudokrké. Škoda, že na jakékoliv focení je pořád ještě moc šero. Zvedá se čtveřice husic. Chvíli poletují po okolí (viz foto). Po třech a půl hodinách koukání do dalekohledu to balím. Nakonec to bylo velice povedené ráno. S linduškami mám zapsáno dokonce 45 druhů vodního ptactva!
Husice liščí.

1. května 2007 - Pohořelické rybníky: husa běločelá (2 ex.), morčák velký (M)
Slunečný, ale chladný prvomájový den slavím u Pohořelických rybníků. U Starého zpívá můj první letošní sedmihlásek hajní. Mezi husami velkými (42 ex.) se zdržuje dvojice hus běločelých. Je to zajímavé, ale ne ojedinělé pozorování tohoto jara. Na Zarostlém u Vrkoče i nadále zůstává samec morčáka velkého a asi 47 labutí velkých. Tento počet už je pro tak malý rybník neobvyklý. Nad Vrkočem poletovaly dva adultní racci malí. Vypuštěný zůstává teď už jen výtažník Čahoun s několika kulíky říčními a vodouši bahenními.
Na fotce dělané na značnou vzdálenost přes dalekohled jsou husy běločelé plující za husou velkou.
Husy běločelé.

27.-29. dubna 2007 - Pěší tůra z Mutěnic, Bzeneckou doubravou a přes Osypané břehy do Veselí n. M.
Ani letošní tradiční jarní "pánský vandr" nezůstal bez několika zajímavých ornitologických pozorování.
27. dubna
Do Mutěnic přijíždíme s šerem. Světla je tak akorát dostatek na krátké pozorování dvou rybáků obecných a jednoho černého, na přelétajícího ostříže lesního a pět kvakošů nočních. Až pozdě v noci (23:30 - 23:45) se několikrát překvapivě ozval bukač velký.
28. dubna
Po sedmé ranní se jdu mrknout na nejbližší rybníčky, nad jejichž hladinou se vznáší opar. Mám pořádné štěstí, protože nacházím sedět na větvi trčící nad vodu dospělou husici nilskou. Když mě uviděla, hlasitě zasyčela a ulétla pryč. Byla plachá a krásná. Ve volné přírodě jsem ji viděl prvně. Krom ní tu poletovalo 6 racků malých.
Dalším příjemným pozorováním byla dvojice dospělých orlů mořských na kraji seče u Zbrodského rybníka. Pak už putujeme kilometry doubravami se zpěvem lejsků bělokrkých. Za jednoho z našich nejlepších pěvců je považován skřivan lesní. Asi 12 se jich zdržovalo na Vátých píscích. Mnozí hledali potravu pro mladé.
29. dubna
Opět skřivani lesní a krom nich čtyři dudci chocholatí. Dva na písčitém břehu Moravy pod Osypanými břehy a dvojice na Vátých píscích.
Na fotce je husice nilská. Bohužel jsem měl jen krátký objektiv, takže jde o hodně zvětšený výřez. Hlavní znaky ale k rozeznání jsou.
Husice nilská.

22. dubna 2007 - Hradecký rybník, Tovačov (PR, OL)
Na Hradeckém rybníku mě nejprve potěšila dvojice racků černohlavých přelétající mezi dvěmi koloniemi racků chechtavých a hned v zápětí orlovec říční s kořistí v pařátech. Jeřáb popelavý kroužil ve výšce nad rybníky, nad jejichž hladinou poletovalo asi 30 racků malých a tři rybáci černí. Zajímavostí je samec kachničky mandarínské, který se většinou skrývá v rákosí u břehu a který toká na samici kachny divoké.
Jeřáb popelavý.

20.-21. dubna 2007 - VDNM a Lednické rybníky
Počasí je stále skvělé a podmínky k pozorování ptáků na Nesytu jsou výjimečné. Balím spacák a vyrážím k jihu.
20. dubna
Jedu po silnici Brno-Mikulov, a tedy přes hráz Novomlýnských nádrží. Nedá mi to, abych se tu nezastavil. Zajímavéstí je jedna husa běločelá, která plave kousek od výpustě. Snad je poraněná a neschopná letu, že tu ještě zůstala. Šeří se, nad hladinou Věstonické Zdrže loví stovky racků. Mezi nimi jsem našel jednoho racka černohlavého a dvě desítky rybáků obecných. Nedaleko přelétl dudek a ozývá se už slavík.
K Nesytu přijíždím s posledním denním světlem. Brzy se stmívá. Je pořádná zima, dokonce ani žáby dnes nekřičí jako minulý týden. Jen modráček je neúnavný. Zpívá a zpívá. Když musím ve tři ráno ze spacáku, tak ho pořád ještě slyším.
21. dubna
Po šesté už stojím na břehu se stativákem. Kousek ode mě jsou 4 husice liščí a všude nad hladinou se vznáší racci malí. Je jich tu nejméně 150. Krom velkých hejn bahňáků jsem napočítal 9 tenkozobců opačných. Krása. Na Výpusti je dnes samec poláka malého. Jde ale o křížence s chocholačkou, protože barva jeho oka je nažloužlá a na temeni má náznak chocholky. Jinak je to zbarvením typický polák malý. Kolem deváté už se chvěje vzduch natolik, že podrobné pozorování není možné. Ještě chvíli zkouším vyfotit pochopa nosícího materiál na hnízdo (foto č. 1). Pak ještě mrknu k dalším rybníkům: luňák červený a břehule říční na Mlýnském (foto č. 2), a jedu domů.
Moták pochop.
Vlaštovky a břehule.

13.-15. dubna 2007 - Lednické rybníky a Pálava
Dokonalá předpověď počasí a tolerance manželky Pepíka mi vnukly myšlenku na víkendový birdwatcherský vandřík na jih Moravy.
13. dubna
Až večer před šestou se ocitám na Pastvisku u Lednice. Krom cvrčilek slavíkových se už ozývají rákosníci proužkovaní a dvakrát zakvičel z rákosí chřástal vodní. V malém hejnu vlaštovek nade mnou přelétá první břehule říční. Za šera přejíždím k Výtopě u Nesytu. Žabí chorál si v hlasitosti nezadá se startujícím tryskovým letadlem. Popíjím červené, poslouchám ten křik a koukám na hvězdy.
14. dubna
Vstávám před východem slunce a stoupám si na kraj upuštěného Nesytu. Připomíná mi to tu slaná jezera u Nezideru. Zbytky mělké vody jsou plné ptactva. Slunce mi vystupuje za zády výš a celou scenérii nádherně nasvěcuje. V rákosí kousek ode mě zpívá modráček. K největším zajímavostem patří sýkořice, moji první letošní rybáci obecní a jeden černý, trojice husic liščích, koliha malá, břehouš černoocasý, dva racci malí a jeden černohlavý a desítky bahňáků. Je to působivé, když se zvedne 110 jespáků bojovných, kteří prudce střídají směr letu a v rychlém sledu se pak střídá bílá spodina jejich těl a hned zase jejich hnědé hřbety. Zůstávám tu několik hodin, protože je pořád co pozorovat. Obcházím pak ještě Hlohovecký a Prostřední rybník. Přibývají první letošní lejsci bělokrcí a budníček lesní. Pak mám sraz a kamarády na Děvičkách, kde po nějaké chvíli vidíme čtveřici prvních rorýsů, kteří ještě mlčky proletují nad zříceninou hradu.
Na noc se stěhujeme zase k Výtopě. Opět rachot žabího křiku a hlasitý vytrvalý zpěv modráčka z rákosí. Oblohu prozařuje svitem hořící meteorit řítící se atmosférou.
15. dubna
Probouzí mě v 5:20 křik jeřába popelavého, který se 4x opakuje! V 5:45 se ozývá znovu a v 6:00 ještě jednou, ale z větší dálky. Vybíhám ze spacáku k rybníku. Jeřába bohužel už nevidím. Čekám na východ slunce. Na hladině Nesytu jsou v podstatě ty stejné druhy, jako včera. Jen slyším svou první letošní pěnici pokřovní. Na vodě přibyl také samec morčáka prostředního. Ani dnes tu není žádný tenkozobec. Škoda, snad se sem ještě vrátí.
Na Brno se vracíme kolem Vrkoče. Moudivláčci už mají postavešné hnízdo. Rybáci obecní loví nad sádkami a v rákosí už zpívá rákosník obecný. Víkend s modrou oblohou, rašícím listím a jarními druhy ptactva končí. Byla to paráda.
Následují dvě fotky upuštěného Nesytu.
Nesyt.
Nesyt.

8. dubna 2007 - Záhlinické rybníky (BV, JM)
Tentokrát jsem se zúčastnil části Velké velikonoční výpravy MOSu. Obhlédli jsme Záhlinické rybníky a Bašňov. Výprava dál pokračovala ještě na Kojetín, kde zdokumentovala výskyt staré známé labutě zpěvné s límcem 7R42 a na Tovačov. Na Záhlinicích nás nejvíce potěšilo pozorování dvojice sýkořic vousatých, chřástala vodního a pak zpívající slavík modráček středoevropský.
Výprava MOSu.

7. dubna 2007 - Lednické rybníky (BV, JM)
Zprvu zamračený šedivý den se rozsvítil sluncem a mnoha zajímavými druhy. Nejdřív jsem se stavil na Pastvisku u Lednice. Prvně jsem tu letos slyšel cvrčilky slavíkové, chřástala vodního a krutihlava obecného a viděl bramborníčka černohlavého. Pak následoval Mlýnský rybník. Krom čtveřice vlaštovek tu poletovala dvojice jiřiček (opět moje první letošní). V západní části rybníka pospával párek morčáků prostředních a lovily tu tři páry hoholů severních. Prostřední rybník mi věnoval další tři morčáky prostřední (foto níže) a letošní první budníčky větší. Na Hlohoveckém rybníku plavaly už dvě rodinky hus velkých, jedna s osmi mladými a druhá se čtyřmi.
Ovšem největším zážitkem byla návštěva hodně upuštěného Nesytu. Napřed jsem na Výtopě našel mezi poláky velkými samici poláka malého. Pak už jsem si postavil na obnaženém dně rybníka u břehu stativák a pustil se do pozorování těch stovek a stovek ptáků. Slunce jsem měl za zády, takže bylo vše dokonale nasvíceno. Na větší vzdálenost to bylo horší díky tetelícímu se vzduchu. Ale i tak: blízko jsem měl 55 jespáků bojovných - někteří byli ve svatebním, na hladině plavalo 670 čírek obecných a asi 200 lžičáků, pak jsem našel hvízdáky (3M+2F) a ostralky (2 páry). Následovalo pět pospávajících kolih. Když ale zvedly hlavy, nestačil jsem se divit. Krátký zobák a výrazný světlý pruh vrškem hlavy - kolihy malé. Pak jsem u ostralek objevil jednu husici liščí. Dlouho jsem se probíral bahňáky - kulíci říční (3 ex.), vodouši rudonozí (2 ex.) a šedí (13 ex.). Když už jsem chtěl odejít, našel jsem v hejnu lžičáků a čírek tenkozobce opačného. Pak už byli tři. Ještě jsem si tu radost pořádně nevychutnal, když jsem našel další dva - celkem 5 tenkozobců! Nádhera! škoda jen, že pro velkou vzdálenost a tetelící se vzduch nešli vyfotit.
Při odchodu jsem pak zaslechl známý křik racků černohlavých. Dva se vznášeli nad racky chechtavými kousek ode mě. Prostě krásný den během kterého jsem viděl nebo slyšel 81 druhů ptáků. :)
Morčák prostřední.

2. dubna 2007 - Vrkoč a Starý rybník u Pohořelic(BV, JM)
V posledních několika týdnech bylo na jižní Moravě opět pozorováno značné množství husic liščích. Když to shrnu, s využitím dat uvedených na webu ČSO, pak jsou tu následující záznamy: 18.4. Vrkoč, 4 páry, Ondra Pavel; 31.3. Mutěnické rybníky, 2 ex., Ryška O., 31.3. Dyje u Drnholce, 1 pár, Vlk Robert; 1.4. rybník Zarostlý u Vrkoče, 5 ex., Ondra Pavel; 1.4. Nesyt, 1 pár, Opluštil Vladimír a dnes 2.4. Vrkoč, 1 pár, Doležal Robert. Husice se tu zdržují poslední dvě léta i v hnízdní sezóně a skoro bych řekl, že by tu letos tento druh mohl zopakovat své loňské první doložené hnízdění na jižní Moravě z okolí Hrušovan nad Jevišovkou.
Na obrázku je párek z ostrůvka na Vrkoči, samec je vlevo.
Husice liščí.
PROJEKTY

HLEDÁNÍ
ROBERT DOLEŽAL

icq: 21 453 294
skype: robert.dolezal
e-mail: dodin @ post.cz
web: www.birdwatcher.cz

TOPlist Birding Top 500 Counter