> fotozápisník > archiv 2006/04
FOTOZÁPISNÍK - archiv (2006/04)29. prosince 2006 - Výprava členů MOSu na Jižní Moravu
Na Vodní dílo Nové Mlýny a do okolních polí vyrazila malá výprava kmenových členů MOSu, aby v mohutných hejnech husí běločelých a polních vysledovali nějakou tu bernešku. Ve dvou hejnech, která jsme v polích u Drnholce a Litobratřic našli (celkem asi 6.000 husí), se nám bohužel berneška neukázala. Přesto jsme měli možnost vidět mnoho zajímavého - turpany hnědé, poláky kaholky, potáplice severní, zimující kalousy ušaté apod. (Foto č.1: Jiří Šafránek).
Exkurze MOS.

Exkurze MOS.

26. prosince 2006 - Vrkoč a Mušovská Zdrž VDNM, BV, JM
Z Vrkoče se vytratila dvojice kolih velkých, ale překvapilo mě množství volavek bílých, kterých bylo jen na Zarostlém 22. Na bahnitém dně vypuštěného Vrkoče posedávala jediná čejka chocholatá.
Na Mušovské Zdrži jsem pozoroval dvojici turpanů hnědých a přepeřujícího samce kaholky. Na druhé fotografii je turpan s kaholkou, na třetí dvojice turpanů - juv. vlevo a F vpravo.
Volavky bílé.

Turpan a kaholka.

Turpani hnědí.

6. prosince 2006 - koliha velká (4 ex.), Vrkoč, BV, JM
Od vypuštění rybníka Vrkoč se na jeho bahnitém dně zdržuje čtveřice kolih velkých. Dnes jsou tu už 39. den.
Kolihy.

Kolihy.

25. listopadu 2006 - berneška bělolící, Dolenice (pole jižně od obce), ZN, JM
Jižně od obce Dolenice jsem pozoroval 1 ex. bernešky bělolící mezi třemi tisíci hus běločelých, polních a několika desítkami hus velkých. Dost mě překvapilo, jak obtížné je nalézt v takovém hejnu ptáka s tak výrazně zbarvenou hlavou. Světelné podmínky byly pro fotodokumentaci hodně špatné, silnější vítr mi otřásal stativem a byla mi zima. Přesto jsem dvě fotografie pořídil. Na té ostřejší bohužel berneška sklání hlavu k zemi a částečně se tím skrývá za jinou husou. Při špatné kvalitě fotografií jde spíš o dost náročný tréning postřehu. Nápovědou může být to, že je berneška otočena hlavou vpravo. :)
Berneška.

Berneška.

17. listopadu 2006 - berneška bělolící (2 ex.), Věstonická Zdrž VDNM, BV, JM
Při cestě z Lednických rybníků jsem pozoroval dvojici bernešek bělolících (15:15 - 15:40) na Věstonické Zdrži VDNM asi 80 - 100 m od hráze s Mušovskou Zdrží. Na hladině bylo shromážděno asi 5.000 husí běločelých, polních a velkých a bernešky jsem zahlédl právě, když mezi ně přistávaly. Později mi zmizely za ostrůvkem.
Bernešky.

12. listopadu 2006 - rybák bahenní (juv.), Hradecký rybník, Tovačov, PR, OL
Pozorován ve společnosti racků chechtavých na bahnitém dně vypuštěného Hradeckého rybníka.

Popis: juv., téměř poloviční velikost racka chechtavého; tmavá čepička na hlavě přecházející v hnědě šupinatá záda bez přerušení; tmavá skvrna před okem přechází v šedivou barvu dotýkající se kořene tmavého zobáku; tmavé nohy; z ramene vybíhá dopředu ke krku tenká tmavá špička; za letu celá spodina těla bílá s nevýraznými tmavšími okraji křídel; bez tmavé karpální pásky; náznak tmavého pásku na konci ocasu; v sedě ohbí křídel bez kresby, jen šedé jako celá křídla.

Jednalo by se o nejpozdnější výskyt tohoto druhu v ČR.
Rybák.
PROJEKTY

HLEDÁNÍ
ROBERT DOLEŽAL

icq: 21 453 294
skype: robert.dolezal
e-mail: dodin @ post.cz
web: www.birdwatcher.cz

TOPlist Birding Top 500 Counter